| Chemistries Charged | Lead Acid, Lithium-Ion |
| Output Voltage | 13.6V |
| Charge Current | 10A |
| Plug Type | R7B |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 85 → 264V ac |
| Number of Charge Stages | 2 |
| Model Number | GC160A12 |
| Weight | 700g |
| Dimensions | 175 x 72 x 35mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.