| Battery Sizes Charged | 12 V, 24 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 12 V, 24V |
| Charge Current | 10 A, 5A |
| Plug Type | UK |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 100 → 240V |
| Batteries Included | No |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Model Number | Optimate 7 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.