| Battery Sizes Charged | 12 V, 24 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 12 V, 24V |
| Charge Current | 4A |
| Plug Type | UK |
| Number of Batteries Charged | 4 |
| Input Voltage | 110 → 120 V ac, 220 → 240V ac |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Batteries Included | No |
| Model Number | OptiMate PRO-4 |
| Weight | 11kg |
| Dimensions | 235 x 274 x 178mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.