| Capacity | 70Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | Pure Lead |
| Terminal Type | M6 |
| Flame Resistant | Yes |
| Dimensions | 330.7 x 168.1 x 176mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Weight | Enersys Genesis |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.