| Capacity | 100Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | Pure Lead |
| Terminal Type | SAE |
| Flame Resistant | Yes |
| Dimensions | 238.8 x 330.2 x 172.7mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Application | Cyclic |
| Operating Temperature Range | -40 → +45°C |
| Weight | Enersys Odyssey |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.