| Capacity | 2.5Ah |
| Nominal Voltage | 6V |
| Construction | Pure Lead |
| Terminal Type | Tab |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 69.9 x 113.8 x 46mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Operating Temperature Range | -40 → +40°C |
| Weight | Enersys Cyclon |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.