| Capacity | 12Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | VRLA AGM |
| Flame Resistant | Yes |
| Dimensions | 151 x 98 x 100mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Eurobat Classification | 10 to 12 Years |
| Operating Temperature Range | Maximum of +25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.