| Capacity | 28Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | AGM |
| Terminal Type | T3-A |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 164 x 125 x 175mm |
| Designed for Cyclic Application | No |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Application | Stand by Use |
| Operating Temperature Range | 0 → +40 °C, -15 → +50 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.