| Capacity | 160Ah |
| Nominal Voltage | 6V |
| Construction | AGM |
| Terminal Type | M8 |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 240 x 305 x 210mm |
| Designed for Cyclic Application | No |
| Designed High Rate Application | No |
| Eurobat Classification | 12 Years Plus |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
| Weight | Yuasa EN Endurance |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.