| Model Number | MFH9001 |
| Size | AA |
| IEC Name | 10HR15/50 |
| Nominal Voltage | 12V |
| Capacity | 1.3Ah |
| Chemistry | NiMH |
| Terminal Type | Plug In |
| Operating Temperature Range | RS PRO |
| Maximum Operating Temperature | -20 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.