| Model Number | MGP0068 |
| IEC Name | 2AGM98/25/52 |
| Nominal Voltage | 12V |
| Capacity | 1.2Ah |
| Chemistry | NiCd |
| Terminal Type | Plug In |
| Operating Temperature Range | RS PRO |
| Maximum Operating Temperature | -30 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.