| Audio Cable Type | Line level Low Voltage signal Cable |
| Cross Sectional Area | 0.20 mm² |
| Outer Diameter | 8.66mm |
| Length | 152m |
| CPR Certification | Eca |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Sheath Colour | Chrome |
| American Wire Gauge | 20 AWG |
| Core Strands | 7/28 AWG |
| Size of Strands | 28 AWG |
| Number of Strands | 7 |
| Voltage Rating | 300 V ac |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
| Current Rating | 2.7 A |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Sheath Material | PVC |
| Characteristic Impedance | 50 Ω |
| Capacitance Core To Core | 30pF/ft |
| Capacitance Core To Screen | 55pF/ft |
| Series | 9873 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.