| Audio Cable Type | Line level Low Voltage signal Cable |
| Cross Sectional Area | 0.36 mm² |
| Insulation material | PP |
| Outer Diameter | 3.51mm |
| Length | 152m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| CPR Certification | Eca |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Sheath Colour | Black |
| American Wire Gauge | 22 AWG |
| Core Strands | 7/30 |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Size of Strands | 30 AWG |
| Number of Strands | 7 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
| Current Rating | 2.9 A per Conductor @ 25°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Sheath Material | PVC |
| Characteristic Impedance | 45 Ω |
| Capacitance Core To Core | 34pF/ft |
| Capacitance Core To Screen | 67pF/ft |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.