| Audio Cable Type | Microphone Cable |
| Cross Sectional Area | 0.22 mm² |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 6mm |
| Length | 500m |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Sheath Colour | Black/Blue/Green/Grey/Red/Yellow |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Core Strands | 32 x 0.10 mm |
| Screen Type | Bare Copper Braid |
| Size of Strands | 0.1 mm |
| Number of Strands | 28 |
| Voltage Rating | 100 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Sheath Material | PVC |
| Capacitance Core To Core | 60pF/m |
| Capacitance Core To Screen | 110pF/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.