| Number of Cores | 4 |
| Insulation material | XLPE |
| Outer Diameter | 6.2mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 40/0.1 mm |
| Screen Type | Contralapped Screen |
| Size of Strands | 0.1 mm |
| Number of Strands | 40 |
| Conductor Material | Oxygen Free Copper |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | Polyvinyl Chloride PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.