| Audio Cable Type | Audio & Control Cable |
| Cross Sectional Area | 0.14 mm² |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 20.2mm |
| Length | 10m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Core Strands | 18 x 0.1 mm |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Size of Strands | 0.1 mm |
| Number of Strands | 28 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Sheath Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.