| Audio Cable Type | Speaker Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 6.5mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Sheath Colour | Blue |
| Core Strands | 84/0.15 mm |
| Size of Strands | 0.15 mm |
| Number of Strands | 84 |
| Voltage Rating | 300/500 V |
| Conductor Material | Oxygen Free Copper |
| Conductor Resistance | 12.5 Ω/km |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.