| Audio Cable Type | Microphone Cable |
| Number of Cores | 4 |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 4.85mm |
| Length | 100m |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 7 x 0.08 mm, 32 x 0.08 mm |
| Screen Type | Helically Wound Copper |
| Size of Strands | 0.08 mm |
| Number of Strands | 39 |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Resistance | 95 Ω/km |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Balanced | Yes |
| Sheath Material | PVC/Neoprene |
| Capacitance Core To Core | 50pF/m |
| Capacitance Core To Screen | 95pF/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.