| Exterior Thread Size | M20 |
| Interior Thread Size | 1/2 in |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Type | Adapter |
| Thread Size | M20 → 1/2in |
| Colour | Silver |
| IP Rating | IP68 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Standards Met | EAC |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Series | HC-NPT-1/2-M20 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.