| Thread Size | M12 |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Plug Type | Blanking |
| Diameter | 17.8mm |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| IP Rating | IP68 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Standards Met | IEC |
| For Use With | Cable Screw Gland |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Series | 5210 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.