| Thread Size | M20 |
| Material | Fibreglass PA |
| Plug Type | Blanking |
| Diameter | 24mm |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Colour | Grey |
| IP Rating | IP54 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | CE |
| For Use With | Cable Screw Gland |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Halogen Free |
| Series | 5200 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.