| Thread Size | PG21 |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Plug Type | Blanking |
| Diameter | 30mm |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Colour | Metal |
| IP Rating | IP54 |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Standards Met | CE |
| For Use With | Cable Screw Gland |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | 5200 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.