| Thread Size | M32 |
| Maximum Cable Diameter | 25mm |
| Minimum Cable Diameter | 18mm |
| Material | Brass, CR, NBR |
| Colour | Brass |
| Series | 1SNG |
| IP Rating | IP66, IP68 |
| Locknut Included | No |
| Fire Behaviour | UL 94 V2 |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Kit Includes | Cable Gland |
| Operating Temperature Range | -20 → 100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.