| Thread Size | PG13.5 |
| Maximum Cable Diameter | 15mm |
| Minimum Cable Diameter | 13mm |
| Material | Metal |
| Colour | Black, Grey, White, Yellow |
| Series | 7000 |
| IP Rating | IP66, IP68, IP69K |
| Locknut Included | No |
| Fire Behaviour | Halogen Free |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Number of Pieces | 11 |
| Standards Met | RoHS Compliant, UL 94 V-0 |
| Number of Cores | 1 |
| Kit Includes | Cages, Gland, Gland Nut |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.