| Thread Size | M40 |
| Maximum Cable Diameter | 28mm |
| Minimum Cable Diameter | 20mm |
| Material | Nylon 66 |
| Colour | Grey |
| Locknut Included | No |
| Fire Behaviour | Fire Resistant |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Pieces | 5 |
| Operating Temperature Range | -40 °C→+85 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.