| Sleeve Diameter | 4.98mm |
| Colour | Natural |
| Material | Fiberglass Silicone Rubber |
| Sleeve Length | 30m |
| Braided | Yes |
| Expandable | Yes |
| Minimum Cable Diameter | 2.7mm |
| Maximum Cable Diameter | 4.98mm |
| Minimum Operating Temperature | -70°C |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Shielded | Yes |
| Dielectric Strength | 8kV |
| Wall Thickness | 0.46mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.