| Sleeve Diameter | 3mm |
| Colour | Black |
| Material | Chloroprene |
| Sleeve Length | 25mm |
| Expandable | Yes |
| Minimum Cable Diameter | 3mm |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +95°C |
| Standards Met | BS-3858 Type 1, BS-4G-198 Part 1 Type 1, DEF STAN 59-15 D2 |
| Wall Thickness | 0.8mm |
| Series | H30X25BK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.