| Sleeve Diameter | 0.71mm |
| Colour | Clear |
| Material | PTFE |
| Sleeve Length | 10mm |
| Braided | No |
| Expandable | No |
| Minimum Operating Temperature | -65˚C |
| Maximum Operating Temperature | +260˚C |
| Fire Behaviour | Self-extinguishing |
| Shielded | No |
| Dielectric Strength | 45kV/mm |
| Wall Thickness | 0.25mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.