| Type | End Cap |
| Inside Diameter Primary | 20mm |
| Inside Diameter (Primary) | 20mm |
| Inside Diameter Secondary | 20.1mm |
| Inside Diameter (Secondary) | 20.1mm |
| Adhesive Lined | Yes |
| Material | Polyolefin |
| Shrink Temperature | +121°C |
| Colour | Black |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Shrunk Diameter (Primary) | 6.6mm |
| Shrunk Diameter Primary | 6.6mm |
| Shrunk Diameter (Secondary) | 7.6mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 7.6mm |
| Series | SKE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.