| Type | Cable Boot |
| Inside Diameter Primary | 66mm |
| Inside Diameter (Primary) | 66mm |
| Inside Diameter Secondary | 66mm |
| Inside Diameter (Secondary) | 66mm |
| Material | Fluid Resistant Elastomer |
| Number of Breakouts | 1 |
| Shrink Temperature | +135°C |
| Colour | Black |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Shrunk Diameter (Primary) | 45mm |
| Shrunk Diameter Primary | 45mm |
| Shrunk Diameter (Secondary) | 17mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 17mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.