| Type | Y Joint |
| Inside Diameter Primary | 33mm |
| Inside Diameter Secondary | 17.5mm |
| Adhesive Lined | Yes |
| Material | Polyolefin Cross Linked (POX) |
| Number of Breakouts | 2 |
| Shrink Temperature | +135°C |
| Colour | Black |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Shrunk Diameter Primary | 9.4mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 4.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.