| Type | End Cap |
| Inside Diameter Primary | 12.7mm |
| Inside Diameter (Primary) | 12.7mm |
| Material | Polyolefin |
| Shrink Temperature | +125°C |
| Colour | Black |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Shrunk Diameter (Primary) | 2.29mm |
| Shrunk Diameter Primary | 2.29mm |
| Standards Met | UL E85381 |
| Series | PD Caps |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.