| Type | Straight |
| Inside Diameter Primary | 36mm |
| Inside Diameter Secondary | 36mm |
| Material | Polyolefin |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +135°C |
| Shrunk Diameter Primary | 22.4mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 8.4mm |
| Standards Met | BS-G-198-5-DA, DEF Std 59-97 Issue 3 Type DA, ELV Compliant, EU, File E85381, SAE AS I 81765/1, Type I, UL 224 |
| Series | 202K |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.