| Sleeve Diameter | 6.4mm |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 2mm |
| Sleeve Type | Heat Shrink |
| Adhesive Lined | Yes |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Sleeve Length | 1.2m |
| Material | Polyolefin |
| Operating Temperature Range | -40 → +105 °C |
| Flame Retardant | Yes |
| Halogen Free | Yes |
| Standards Met | ASTM, BS 6853, BSS 7239, LUL E 1042. A6, RoHS Compliant, SAE-AMS-DTL-23053 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.