| Sleeve Diameter | 12.7mm |
| Colour | Clear |
| Shrunk Diameter | 4mm |
| Sleeve Type | Heat Shrink |
| Adhesive Lined | Yes |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Sleeve Length | 300mm |
| Material | Polyolefin |
| Operating Temperature Range | -55 → +105 °C |
| Flame Retardant | No |
| Halogen Free | Yes |
| Standards Met | AMS-DTL-23053/4 Class 3, RoHS Compliant, UL 224 E75077 CSA C22.2 No.198.1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.