| Sleeve Diameter | 40mm |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 13mm |
| Sleeve Type | Heat Shrink Tubing |
| Adhesive Lined | No |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Material | Modified Polyolefin |
| Operating Temperature Range | -55 → 110 °C |
| Flame Retardant | Yes |
| Halogen Free | No |
| Standards Met | EU ELV Directive 2000/53/EC, EU REACH Regulation (EC) No.1907/2006 |
| Series | RAYCHEM DWHF |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.