| Minimum Cable Diameter | 5.8mm |
| Maximum Cable Diameter | 11.5mm |
| Sleeve Length | 35.5mm |
| Material | Low-Density Polyethylene |
| Dielectric Strength | 1kV |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Quantity | 1 |
| Colour | Blue |
| Shrink Temperature | >115°C |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Series | GAST |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.