| Affixing Method | Heat Shrink |
| Minimum Cable Diameter | 1.8mm |
| Maximum Cable Diameter | 4.1mm |
| Colour | Yellow |
| Width | 4.8 mm |
| Quantity | 250 |
| Material | Polyolefin |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Cable Diameter Range | 1.8 → 4.1mm |
| Resistant To | Abrasion, Chemicals |
| Standards Met | cULus, RoHS Compliant |
| Operating Temperature Range | -55 → +125 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.