| Nominal Diameter | 40mm |
| Material | PVC |
| Conduit Type | Extra Flexible |
| Outer Diameter | 41mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 38mm |
| Length | 5m |
| IP Rating | IP65 |
| Coating Material | PVCu Spiral |
| Series | XF Xtraflex |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Minimum Bend Radius | 80 mm |
| Standards Met | CE Certificate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.