| Nominal Diameter | 16mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 17mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 13mm |
| Length | 25m |
| IP Rating | IP54, IP65 |
| Coating Material | Low Fire Hazard Polyolefin |
| Series | LFH-SP |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Minimum Bend Radius | 35 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.