| Nominal Diameter | 16mm |
| Material | PVC |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 16mm |
| Colour | White |
| Interior Diameter | 11.9mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP40, IP65 |
| Series | KFS |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Minimum Bend Radius | 20 mm |
| Standards Met | EN50086 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.