| Nominal Diameter | 25mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 26mm |
| Colour | Metal |
| Interior Diameter | 21.4mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP54 |
| Coating Material | PVC + Galvanised Steel Overbraid |
| Series | SPB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Minimum Bend Radius | 55 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.