| Nominal Diameter | 16mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible, Liquid Tight |
| Outer Diameter | 17.8mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 12.5mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP66, IP67, IP68, IP69K |
| Coating Material | PVC |
| Series | SPL |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Minimum Bend Radius | 50 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.