| Nominal Diameter | 20mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible, Liquid Tight |
| Outer Diameter | 21.1mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 15.9mm |
| Length | 50m |
| IP Rating | IP40, IP65, IP66, IP67, IP68, IP69K |
| Coating Material | Enhanced Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Series | SPL-EF |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Bend Radius | 80 mm |
| Standards Met | CE Compliant, VDE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.