| Nominal Diameter | 25mm |
| Material | PVC |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 26.4mm |
| Colour | Blue |
| Interior Diameter | 21mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP67, IP68, IP69 |
| Coating Material | PVCu Spiral |
| Series | LPCBU |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Minimum Bend Radius | 90 mm |
| Standards Met | CE, ibs, IEC EN 61386 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.