| Nominal Diameter | 40mm |
| Material | Steel |
| Conduit Type | Pliable |
| Outer Diameter | 40.4mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 32.8mm |
| Length | 5m |
| IP Rating | IP67 |
| Coating Material | Kraft Paper & PVC |
| Series | PSBF |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Bend Radius | 70 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.