| Nominal Diameter | 20mm |
| Material | Plastic |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 21.2mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 16.2mm |
| Length | 50m |
| IP Rating | IP66, IP68 |
| Series | CYLT |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Bend Radius | 40 mm |
| Standards Met | CSA C22.2 No. 227.3-05 / UL 1696 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.