| Nominal Diameter | 16mm |
| Material | Plastic |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 16mm |
| Colour | Grey |
| Interior Diameter | 10.7mm |
| Length | 5m |
| IP Rating | IP55 |
| Coating Material | Uncoated |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Minimum Bend Radius | 20 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.