| Section | 2x1,5mm2 |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 7,0mm |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | LIYCY |
| Colour | Gray (RAL 7001) |
| Operating voltage | 300 V |
| Copper Weight [kg/km] | 33 |
| Cable Weight [kg/km] | 64 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 7,5 x D |
Reçber LIYCY Signal Cable 2x1.5mm² 203140 PVC insulated and sheathed cable is used as signal transmission cable in indoor environments. Thanks to its flexible and thin structures, it provides advantages in narrow space applications. It is used in industrial electronics, computer and office machines, indoor communication, audio and security systems. The main purpose of the cables, known as signal cables or control cables, is to provide connection between the control panels and the machine.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.