| Section | 2x1mm2 |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 5.9mm |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | LIYCY |
| Colour | Gray (RAL 7001) |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 7,5 x D |
| Operating voltage | 300 V |
| Copper Weight [kg/km] | 24 |
| Cable Weight [kg/km] | 46 |
Reçber LIYCY Signal Cable 2x1mm² 203122 The main purpose of the cables known as signal cables is to provide the connection between the control panels and the machine. It is used in instrument and control engineering where electromagnetic interference and interference occur, in industrial electronics, in computer and office machines, in indoor communication systems, in indoor sound systems, in security systems.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.